Jako właściciel psa – pamiętaj, że musi chodzić na smyczy!

Smycz, kaganiec i kontrola = poprawny spacer?

Gdybyśmy chcieli bardzo rygorystycznie podchodzić do tematu w większości miast nasze psy powinny być wyprowadzane na smyczy. Wprawdzie ustawodawca podchodzi do sprawy dosyć ogólnie i zobowiązuje właścicieli psów wyłącznie do administrowania ich zachowań i oznaczenia zwierzaków w taki sposób, by można było zidentyfikować ich właściciela, jednak zasady wyprowadzania psów na spacer są ustalane z uwagą poprzez tzw. akty prawa miejscowego, w dużej liczbie przypadków regulaminy utrzymania porządku i czystości. Regulaminy takie są uchwalane przez Rady Aglomeracje i można je wyszukać na serwisach internetowych poszczególnych miast.

Pies stołeczny zawsze na uwięzi

W Warszawie psy powinny być wyprowadzane na smyczy, a zwierzęta agresywne lub mogące stanowić zagrożenie dla otoczenia, również w kagańcach i pod opieką osób dorosłych, które zapewnią sprawowanie nad nimi kontroli. Dopuszcza się zwolnienie psa ze smyczy tylko w miejscach niedużo uczęszczanych przez wiele osób oraz dodatkowo na obszarach oznaczonych jako wybiegi dla psów, pod warunkiem zapewnienia przez właściciela lub opiekuna pełnej kontroli zachowania psa. Zakazuje się wprowadzania psów i innych zwierząt domowych na tereny placów gier i zabaw dla dzieci. Warto także pamiętać o zabraniu smyczy i kagańca dla swojego pupila, gdy zamierzamy eskapadę komunikacją miejską, gdyż zwierzak ma możliwość zostać nie wpuszczony do pojazdu nie tylko bez smyczy, ale także bez kagańca. Może się to zdarzyć bez względu na rasę, wielkość czy charakter psa. Też zanim wybierzecie się z psem do obiektów sportowych czy centrów handlowych, warto sprawdzić, czy są to miejsca przyjazne dla czworonogów. Niestety w dużej liczbie przypadków psy nie są tam mile widzianymi gośćmi i zwyczajnie nie będziecie mogli wejść w psim towarzystwie. Co wówczas zrobić? Wybrać inne miejsce, ponieważ nie ma możliwości zmuszenia posiadacza, czy zarządcy obiektu, ażeby zgodził się na obecność psiaka. Warto przestrzegać tych zasad, gdyż regulaminy obiektów sportowych, czy zasad poruszania się komunikacją miejską mogą przewidywać kary majątkowe za nie przestrzeganie ich zasad.

Poprawny pies w lesie

Poprawny pies w lesie również na smyczy, nie ma dyskusji. W tej sprawie ustawodawca jest precyzyjny – grzywna lub nagana dla każdego, kto puszcza luzem psa w lesie, poza przypadkiem gdy pies bierze udział w polowaniu. Dlaczego tak jest? Otóż dla wspaniała psa i jego właściciela, gdyż biegający pies w lesie może spotkać na swojej drodze dzikie zwierzęta, na przykład. dziki. Konsekwencje takiego spotkania mogą być bardzo nieprzyjemne zarówno dla psa jak również właściciela. Nie gorzej nie ryzykować.

Jedna myśl do “Jako właściciel psa – pamiętaj, że musi chodzić na smyczy!”

Dodaj komentarz